Ból dłoni – przyczyny bólu ręki i nadgarstka

Bóle ręki i nadgarstka mogą być bardzo kłopotliwe i znacząco utrudniać codzienną aktywność. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na ich wystąpienie.

 

Dolegliwości bólowe dłoni i nadgarstka

Okolica ta charakteryzuje się dużymi możliwościami manualnymi i zakresem ruchu, co ściśle wynika z budowy anatomicznej. Wiele drobnych stawów, ścięgien oraz mięśni to tylko niektóre elementy, które są narażone zarówno na urazy, jak i przeciążenia. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta oczywiście wraz z wiekiem, a także z uwagi na wykonywane obowiązki, np. pracę fizyczną czy manualną (1).

Okoliczności do pojawienia dolegliwości bólowych dłoni i nadgarstka jest bardzo wiele, bardzo różnorodne mogą być również ich przyczyny. Warto poznać choć część z nich, aby zdać sobie sprawę z czynników predysponujących do wystąpienia bólu ręki i nadgarstka (1).

 

Choroby zapalne stawów

To jeden z częstszych powodów dolegliwości bólowych tej okolicy, przykładami schorzeń wchodzących w tę grupę są m.in. reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów. Charakterystycznym objawem w tym przypadku (oczywiście oprócz bólu) są obrzęki stawów oraz sztywność poranna (1).

Pod tym pojęciem należy rozumieć czasowe ograniczenie ruchomości stawu oraz trudności w ich rozruszaniu, co ma miejsce po przebudzeniu. Nierzadko pojawiają się także objawy towarzyszące, takie jak stany podgorączkowe, ogólne osłabienie czy uczucie rozbicia. Początki choroby można zaobserwować już w czwartej i piątej dekadzie życia (1).

 

Choroba zwyrodnieniowa

Dolegliwości bólowe ręki i nadgarstka ze strony tego schorzenia występują głównie u osób starszych, już po 40. i 50. roku życia. Na ryzyko rozwoju stanów zwyrodnieniowych wpływ ma wiele czynników, w tym również genetyczne. Oprócz nich wymienia się przede wszystkim często występujące mikrourazy oraz niefizjologiczne ustawienia stawu (1).

Pierwsze objawy i zniekształcenia pojawiają się w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych, nierzadko również w stawie u podstawy kciuka. Zazwyczaj nasilenie bólu w nadgarstku ma miejsce podczas ruchu, a jego osłabienie podczas spoczynku, nie można tego uznać jednak za regułę. Zapobieganie zmianom zwyrodnieniowym jest bardzo trudne, mimo to dużą uwagę warto poświęcić na łagodzenie objawów i dolegliwości za pomocą odpowiednio dobranej rehabilitacji oraz farmakologii (1).

 

Zespół cieśni nadgarstka

Najczęściej występuje w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów nadgarstka, cukrzycy lub reumatoidalnego zapalenia stawów, nierzadko dotyczy również kobiet w ciąży. Dolegliwości bólowe pojawiają się poprzez ucisk tkanek na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka. Dodatkowymi objawami różnicującymi są (2):

  • uczucie cierpnięcia ręki,
  • ból o charakterze piekącym czterech pierwszych palców,
  • mrowienie.

Wymienione dolegliwości zwykle nasilają się nocą lub podczas zginania nadgarstka. Przy intensywnym przebiegu choroby dochodzi również do zaniku mięśni kłębu oraz zaburzeń dotyczących czucia. W przypadku zapalenia cieśni nadgarstka bardzo istotna jest szybka i dokładna diagnostyka. Pozwala to zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu nerwu pośrodkowego (1).

Do rzadszych przyczyn bólu nadgarstka i dłoni należą takie zespoły chorobowe jak m.in.(1):

  • choroba de Quervaina,
  • przykurcz Dupuyrena,
  • zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca.

 

Zapobieganie bólom ręki i nadgarstka

Bardzo trudno prowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, m.in. dlatego, że wiele schorzeń determinujących ból wynika w mniejszej lub większej mierze z mikrourazów i naturalnego „zużywania się” stawu. Mimo to warto pamiętać np. o unikaniu jednostajnej pracy dłońmi przez wiele godzin oraz odpowiedniej regeneracji. Należy dostarczać składniki takie jak kolagen typu II oraz kwas hialuronowy, które wzmacniają chrząstkę stawową i wzbogacają płyn stawowy. Przykładem skutecznego preparatu o takim działaniu jest Flexinovo (3).

 

 

  1. Gula Z., Korkosz M.Jakie mogą być przyczyny bólu ręki i nadgarstka?http://reumatologia.mp.pl/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka Data dostępu: 14.05.17
  2. Dębek A., Czyrny Z., Nowicki P.Zmiany patologiczne ręki w badaniu ultrasonograficznym.Journal of Ultrasonography 2014; 14: 74-88
  3. https://adamed.expert/produkty/flexinovo/Data dostępu: 14.05.17