Ból stawów – najczęstsze przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólów stawów jest niezmiernie wiele. Odpowiednie rozpoznanie jest kluczowe, aby podjąć skuteczne leczenie. Poznaj najczęstsze powody dolegliwości bólowych stawów i mięśni.

 

Bóle stawów i bóle mięśni

Tego rodzaju dolegliwości mogą dopaść właściwie każdego i nie ma tu większego znaczenia wiek czy płeć. Oczywiście na wiele schorzeń mięśni i stawów bardziej narażone są osoby starsze, co wynika m.in. z naturalnego „zużywania się” organizmu oraz mniejszych zdolności regeneracyjnych, nie bez znaczenia pozostają jednak takie czynniki, jak przebyte urazy, styl życia, namnażanie się mikrourazów, choroby i wady wrodzone oraz wiele innych (1).

Dobrą praktyką jest profilaktyka chorób stawów, polegająca na specjalnie dobranych ćwiczeniach (powodują one lepsze odżywienie tkanek) czy stosowaniu urozmaiconej diety. Zaleca się również zażywanie suplementów diety (np. Flexinovo) zawierających składniki budulcowe najważniejszych elementów stawowych (2).

 

Bóle mięśni i stawów – przyczyny

Statystycznie najczęstszym powodem tego rodzaju dolegliwości jest choroba zwyrodnieniowa. Zgodnie z licznymi definicjami, określa się ją jako wynik działania mechanicznych i biologicznych czynników destabilizujących ściśle skorelowane ze sobą procesy degradacji oraz syntezy chrząstki stawowej i podchrzęstnej warstwy kości. Rezultaty choroby zwyrodnieniowej widoczne są we wszystkich tkankach danego stawu, w tym zmiany w strukturze molekularnej, biochemicznej i morfologicznej (3).

Oprócz bólu stawów pacjenci narzekają także na bolesność uciskową, ograniczenie ruchomości, trzeszczenia, a czasem również wysięki. Częstość występowania stanów zwyrodnieniowych, powodujących bóle stawów i mięśni rośnie wraz z wiekiem. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych, chorobę zwyrodnieniową diagnozuje się (3):

 • u 19-28% osób po 45 r. ż. i u ok. 37% osób po 60 r. ż. w stawach kolanowych,
 • u ok. 27% osób po 45 r. ż. w stawach biodrowych,
 • u ok. 27% osób po 25 r. ż. w stawach rąk.

Częstym powodem bólu stawów i mięśni w różnych okolicach są choroby zapalne jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). To postępująca, układowa choroba tkanki łącznej, która może prowadzić do wielonarządowych powikłań. W wyniku postępującego procesu zapalnego wzmagają się nie tylko dolegliwości bólowe – zaburzeniom ulega również biomechanika stawów (4).

W przypadku wspomnianego RZS bardzo charakterystyczne jest np. sztywność poranna, czyli trwające co najmniej godzinę usztywnienie stawu, skutkujące w obniżeniu jego zdolności ruchowych. Ważnymi objawami są ponadto osłabienie, ogólne rozbicie psychofizyczne oraz stany podgorączkowe (5).

W ramach chorób zapalnych nie można zapomnieć również o zapaleniach pochewek ścięgien. Dochodzi do nich zwykle w wyniku namnażających się mikrourazów, co ogranicza ślizg stawowy, a w konsekwencji może prowadzić do całkowitego jego zablokowania (5).

Bóle  stawów i bóle mięśni – kiedy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć poniższych objawów; ich wystąpienie powinno wiązać się z pilnym kontaktem z lekarzem specjalistą (1):

 • ból stawu wraz z obrzękiem, ociepleniem okolicy, zaczerwienieniem i ograniczeniem stopnia jego ruchomości,
 • objawy ogólne takie jak gorączka, duża bolesność, osłabienie apetytu, przemęczenie,
 • ból stawów lub mięśni nie pozwala zasnąć bądź wybudza ze snu nocą,
 • występują sztywności poranne utrudniające wstanie z łóżka oraz codzienne funkcjonowanie.

 

 

 1. Korkosz M.Ból stawów.http://reumatologia.mp.pl/objawy/64576,bol-stawow Data dostępu: 16.05.17
 2. https://adamed.expert/produkty/flexinovo/Data dostępu: 16.05.17
 3. Klimiuk P. A, Kuryliszyn-Moskal A.Choroba zwyrodnieniowa stawów. [W:] Puszczewicz M. Wielka interna – reumatologia. Medical Tribune Polska Warszawa 2011; s: 307-310
 4. Kądziołka J., Grzegorczyk J., Rawska A.Wpływ fizjoterapii na poziom odczuwania bólu u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego 2009; 1, 46-54
 5. Gula Z., Korkosz M.Jakie mogą być przyczyny bólu ręki i nadgarstka?http://reumatologia.mp.pl/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka Data dostępu: 16.05.17