Chondroityna i glukozamina – składniki budulcowe tkanki chrzęstnej

Pacjentom mającym problem ze stawami bardzo częsta zaleca się stosowanie suplementów diety na stawy, które mają w swym składzie glukozaminę, chondroitynę i kolagen. Dlaczego właśnie takie preparaty są wskazane? Jak wymienione składniki wpływają na nasze stawy, a przede wszystkim na tkankę chrzęstną?

 

Kolagen, glukozamina i chondroityna – działanie

Preparaty z glukozaminą i chondroityną oraz kolagenem są zalecane osobom, które odczuwają dyskomfort lub ból w okolicy stawów, doznają tzw. porannej sztywności stawów, zauważają u siebie ograniczony zakres ruchów, cierpią na zwyrodnienia stawów lub osteoporozę. Jest to związane przede wszystkim z rolą, jaką glukozamina, chondroityna i kolagen pełnią w naszym organizmie.

Glukozamina naturalnie występuje w organizmie człowieka, a szczególnie w tkankach – w tym również w tkance chrzęstnej. Niestety nasz organizm produkuje ją w niewielkich ilościach, a wraz z upływem lat – jeszcze mniej. W związku z tym tak ważne jest dostarczanie tego składnika z zewnątrz, np. poprzez zażywane suplementy diety.

Glukozaminę warto przyjmować głównie ze względu na to, że stanowi bardzo ważny składnik substancji międzykomórkowej chrząstek.

Lekarze zalecają przyjmowanie glukozaminy w formie suplementów z tego powodu, że nie występuje ona w żywności, dlatego nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej wraz z dietą (1).

Drugim ważnym składnikiem, który ma regenerować chrząstki stawowe oraz zapobiegać procesom niszczenia ich, jest chondroityna, a konkretniej siarczan chondroityny. Ten składnik dodatkowo wpływa na proces wytwarzania proteoglikanów oraz zapobiega procesom degradacji kolagenu (2).

Kolagen typu II jest także bardzo istotnym składnikiem, występującym w substancjach międzykomórkowych układu ruchu, a w tym również w chrząstce stawowej.

 

Preparaty z glukozaminą i kolagenem, które warto stosować!

Wiedząc już o tym, jak ważne są glukozamina, chondroityna i kolagen, zaczynamy rozumieć, dlaczego warto stosować suplementy diety na stawy. Nie da się też ukryć, że obecnie możemy kupić wiele tego typu preparatów, różniących się przede wszystkim składem i sposobem działania. W związku z tym pojawia się pytanie: jakie suplementy na stawy warto stosować?

Odpowiedź jest prosta. Powinny to być takie produkty, które w swym składzie posiadają wszystkie powyższe składniki. Jednym z nich jest Flexinovo, czyli nowoczesny środek na stawy, wzbogacony jeszcze o dodatkowe składniki.

 

Flexinovo – skład

Flexinowo posiada w swoim składzie glukozaminę, chondroitynę oraz kolagen typu II. Dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, który stanowi jeden z najistotniejszych składników płynu stawowego. Ale to jeszcze nie wszystko. Flexinovo ma również witaminę C oraz ekstrakt z kłącza imbiru. Witamina wspomaga produkcję kolagenu oraz zabezpiecza komórki przed niekorzystnym stresem oksydacyjnym, a imbir poprawia ruchomość stawów (3).

 

Co jeszcze wpływa na chrząstki i stawy?

Preparaty z glukozaminą i kolagenem są bardzo ważne, jeśli chcemy zadbać o swoje stawy. Warto jednak wiedzieć, że równie istotna jest aktywność fizyczna, ponieważ to ona wpływa na dobre „naoliwienie” stawów. Dodatkowo utrzymuje je w odpowiedniej sprawności, czyli nie doprowadza na przykład do zmniejszenia zakresu ich ruchu.

Osoby z chorymi stawami zazwyczaj unikają jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, ponieważ boją się bólu. W większości przypadków nie jest to dobre wyjście. Oczywiście nie chcemy namawiać osób z dużymi problemami motorycznymi do tego, by nagle zaczęły wykonywać bardzo forsujące ćwiczenia. Chodzi wyłącznie o niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny. Na nasze stawy bardzo dobrze wpływają codzienne spacery, delikatna gimnastyka lub pływanie.

 

 

  1. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/3926,glukozamina-pomoc-w-leczeniu-osteoartrozy.html, data dostępu: 07.21.2017
  2. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/1327,leczenie-choroby-zwyrodnieniowej-stawow.html, data dostępu: 07.21.2017
  3. Adamed – Flexinovo, https://adamed.expert/produkty/flexinovo/, data dostępu: 07.21.2017