Czy suplementy diety na stawy działają?

Osoby mające problemy ze stawami zawsze szukają dla siebie jakiegoś ratunku. Pytają o domowe sposoby na ból stawów, poszukują dobrych suplementów diety, które wspomogłyby pracę stawów i zastanawiają się, czy zmiana sposobu życia mogłaby mieć wpływ na poprawę samopoczucia.

 

 Chore stawy to ogromne utrudnienie w codziennym życiu. Pacjenci muszą zmierzyć się z dyskomfortem, bólem podczas chodzenia, a nawet wypoczynku, sztywnością stawów i zmniejszonym zakresem ich ruchów. W związku z tym trudno się dziwić, że tak usilnie szukają dla siebie ratunku.

 

Jak wzmocnić stawy?

Zanim odpowiemy na najważniejsze pytanie, to warto najpierw uświadomić sobie, co jest główną przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów. W większości przypadków będą to kwestie genetyczne, nadmierne przeciążenia stawów lub przebyte urazy. Na niektóre z tych czynników mamy wpływ, na inne niestety nie.

Warto wiedzieć, czego unikać, by dobrze dbać o stawy. Dużym zagrożeniem jest nadwaga, ponieważ każdy nadprogramowy kilogram jest sporym obciążeniem dla stawów. Niebezpieczny jest też siedzący tryb życia, ponieważ to właśnie ruch sprawia, że stawy są „naoliwione”. Zagrożenie stwarza również nieleczona lub źle leczona cukrzyca. Chcąc wzmocnić stawy, powinniśmy zacząć od wyeliminowania powyższych czynników.

 

Witaminy na stawy kolanowe – czy działają?

W aptekach możemy znaleźć różnego rodzaju tabletki na stawy, które w większości przypadków są bardzo skuteczne. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie składniki posiadają. Dobre suplementy na stawy mają dokładnie to, z czego zbudowane są stawy, chrząstki i kości, czyli przede wszystkim kolagen, chondroitynę i glukozaminę. Dodatkowo są wzbogacone w kwas hialuronowy, który tworzy płyn stawowy oraz witaminę C o właściwościach dobrze wpływających na proces produkcji kolagenu (1).

 

Jaki kolagen wybrać na stawy?

W preparatach na stawy bardzo ważne jest to, jaki rodzaj kolagenu posiadają. Powinien to być tzw. kolagen typu II, który jest główną substancją międzykomórkową układu kostnego – wchodzi w skład chrząstki stawowej odpowiadającej za prawidłową pracę układu ruchu.

Suplementy diety z kolagenem i kwasem hialuronowym powinny być stosowane przez wszystkie osoby, które zauważają u siebie pierwsze oznaki problemów ze stawami. Jeśli pojawia się poranne sztywnienie stawów, ból podczas chodzenia lub odpoczynku oraz wrażenie, że zakres naszych ruchów jest coraz mniejszy, to jest to znak, że nasze stawy potrzebują pomocy i wsparcia. Najprawdopodobniej doszło w nich do zwyrodnienia, co można zauważyć podczas badań rentgenowskich.

Polecamy wszystkim osobom narzekającym na stawy, by sięgnęły po suplementy diety jeszcze przed wizytą u lekarza. Tego typu preparaty można kupić w każdej aptece bez recepty.

 

Inne sposoby poprawy samopoczucia przy chorobach stawów

Choć choroby stawów wiążą się z ograniczonym zakresem ruchów i upośledzoną motoryką, to w wielu przypadkach zaleca się codzienną, chociażby niewielką aktywność fizyczną. Dodatkowo lekarze kierują pacjentów na rehabilitację, która pomaga rozruszać zastane stawy oraz bardzo poprawia samopoczucie.

 

Prawidłowe leczenie jest bardzo ważne

Lekarze zazwyczaj przepisują swoim pacjentom również leczenie farmakologiczne. Najczęściej są to leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niestety pacjenci nie zawsze chcą je przyjmować, myśląc, że nie mają one aż takiego znaczenia, ponieważ choroby nie da się zahamować. Trzeba jednak wiedzieć, że przestrzeganie zaleceń lekarskich jest jedyną szansą na uniknięcie inwalidztwa, do czego mogą doprowadzić nieleczone lub źle leczone choroby stawów.

 

  1. Adamed – Flexinovo, https://adamed.expert/produkty/flexinovo/, data dostępu: 21.07.2017