Dna moczanowa – jak zapobiegać i leczyć?

Dna moczanowa występuje nawet u 1-2% społeczeństwa, a jej objawy są wyjątkowo bolesne (1). Jak można uchronić się przed tą chorobą oraz jak przebiega jej leczenie?

 

Czym jest dna moczanowa i skąd się bierze?

To stosunkowo często występujące schorzenie polegające na nadmiernym odkładaniu się moczanu w tkankach, gdzie jest on kumulowany w formie kryształków. Najczęściej gromadzi się w stawach, przez co pacjenci odczuwają uciążliwe i bardzo silne napady bólu. Często towarzyszy im wyraźny obrzęk oraz ograniczenie ruchomości danego stawu. Warto również dodać, że w przypadkach o długiej historii choroby, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu, a tym samym do niepełnosprawności pacjenta. Z czasem dolegliwości przenoszą się też na inne narządy i mogą objąć np. nerki, a także wywoływać kamicę moczową. Przebiegowi choroby nierzadko towarzyszą choroby cywilizacyjne jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, różnego rodzaju zaburzenia lipidowe, otyłość czy choroba niedokrwienna serca (1).

Powstanie i rozwój choroby uwarunkowane są odkładaniem się kryształków moczanu. Proces ten natomiast zachodzi przez podwyższony poziom kwasu moczowego wynikający ze zbyt wysokiej jego produkcji lub też niedostatecznie efektywnego jego wydalania z organizmu. Schorzenie to określa się mianem hiperurykernii. Warto jednak dodać, że jedynie około 20% osób z hiperurykemią choruje również na dnę moczanową (1).

 

Dna moczanowa – znaczenie diety w profilaktyce

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego często wynika z nieprawidłowego jadłospisu. Odpowiednio zbilansowana dieta oraz trzymanie się kilku ważnych zasad dotyczących spożywanych posiłków może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Jednocześnie tak skonstruowane menu dostarcza wielu składników odżywczych i składa się z produktów dobrej jakości.

Aby zapobiegać dnie moczanowej, należy pamiętać o ograniczaniu spożywania czerwonego mięsa, warto zastąpić je drobiem, np. kurczakami. Co ciekawe, od czasu do czasu dozwolone jest również wino, które pozytywnie wpływa na trawienie. Absolutnie niewskazane są jednak słodkie napoje gazowane i słodzone soki owocowe, które mają wysokie stężenie fruktozy. Artykułami obniżającymi poziom kwasu moczowego są również niskotłuszczowe produkty mleczne (2).

Kwestią dyskusyjną jest natomiast spożywanie warzyw. Część ekspertów uważa, że należy ograniczać ich spożywanie, gdyż podczas trawienia, wytwarzany jest kwas moczowy. Z drugiej jednak strony nie powinno się ich całkowicie eliminować z jadłospisu. Nie dość, że posiadają wiele witamin i mikroelementów, to spożywanie ich w racjonalnych ilościach nie powinno powodować nadmiernej produkcji kwasu moczowego (2).

Korzystne w prewencji bólu stawów są także suplementy diety jak np. Flexinovo. Zawarte w nim substancje (m.in. kolagen typu II, chondroityna, witamina C i ekstrakt z kłącza imbiru) stanowią ważne składniki budulcowe stawów oraz istotnie wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie (3).

 

Leczenie dny moczanowej

Podjęta forma leczenia w przypadku tej choroby jest ściśle uzależniona od tego, w jakiej fazie obecnie się znajduje. Zawsze jednak podstawowym celem interwencji jest zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych oraz pozostałych objawów związanych ze stanem zapalnym. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kolchicyny. Jej działanie jest bardzo szybkie, należy mieć jednak na uwadze liczne przeciwwskazania do stosowania, np. istniejące zakażenie. W czasie ostrego napadu dny moczanowej proces leczenia to zwykle 1-2 tygodnie (1).

W ostrym stanie nie można obniżać stężenia kwasu moczowego, gdyż skutkuje to nasileniem objawów. Zbyt szybkie zmiany poziomu tego kwasu niejako „uruchamiają” złogi kryształów, co pogłębia bóle mięśni i stawów (1).

 

  1. Guła Z., Korkosz M.Dna moczanowa.http://reumatologia.mp.pl/choroby/63788,dna-moczanowa Data dostępu: 17.05.17
  2. Zimmerman-Górska I.Dieta zalecana chorym na dnę moczanową.http://dieta.mp.pl/lista/79246,dieta-zalecana-chorym-na-dne-moczanowa Data dostępu: 17.05.17
  3. https://adamed.expert/produkty/flexinovo/Data dostępu: 17.05.17