Gdy bolą stawy – jak zmniejszyć ból stawów i co jest jego przyczyną?

Czy istnieją skuteczne sposoby na ból stawów? Czego warto unikać, jeśli zauważymy u siebie dyskomfort w obrębie stawów? Jakie leki bez recepty na stawy są najskuteczniejsze?

 

Bóle stawów to bardzo częsta dolegliwość, która pogłębia się wraz z wiekiem. Dotyka większości seniorów, ale duży odsetek chorych można znaleźć także wśród osób dorosłych, a nawet dzieci. Jak radzić sobie z bólem stawów i dlaczego w ogóle powstaje?

 

Ból stawów – główne przyczyny

Ból stawów kolanowych pojawia się w wyniku chorób zwyrodnieniowych, zapalnych chorób tkanki łącznej i reumatyzmu. Rozwój chorób stawów na początku objawia się lekkim bólem lub sztywnością stawu. Z czasem ból nasila się i pojawia się ograniczenie ruchomości.

Bolące stawy kolanowe to przede wszystkim wynik tego, że kolana są przez całe życie narażone na różne przeciążenia. Z kolei u osób pracujących przy komputerze dochodzi zazwyczaj do bólu stawów nadgarstka, które ze względu na specyfikę pracy bywają często nadwyrężane.

 

Jak zwalczyć ból stawów domowymi sposobami?

Bóle stawów pomogą złagodzić specjalne suplementy diety, które zawierają składniki wzmacniające stawy. Jednym z najważniejszych jest kolagen typu II, należący do podstawowych składników budujących substancję międzykomórkową. Istotna jest również glukozamina i chondroityna (2). Jednym z najlepszych tego typu preparatów, posiadającym wszystkie powyższe składniki oraz wzbogaconym dodatkowo o witaminę C i kwas hialuronowy, jest Flexinovo.

Leczenie stawów powinno polegać na nieunikaniu aktywności fizycznej. Nawet wtedy, gdy cierpimy z powodu bólu. Rezygnując całkowicie z wysiłku fizycznego, tylko zwiększamy problem. Stawy stają się zastane, co pogłębia chorobę. W momencie wystąpienia bólu stawów warto po prostu zmienić rodzaj aktywności fizycznej na taką, która ich nie obciąża. Doskonałe będzie pływanie, a także spacery po miękkim podłożu – na przykład po lesie. Istotne jest także to, jaki rodzaj obuwia nosimy. Niewskazane są buty na całkowicie płaskiej podeszwie, która nie chroni przed wstrząsami dobiegającymi z podłoża. Dobrym wyborem są buty z amortyzacją oraz specjalne obuwie ortopedyczne, które utrzymuje stopy w odpowiedniej pozycji, odciąża stawy, a dodatkowo wpływa na całą sylwetkę, ustawiając ją w dobrej pozycji, co może przyczynić się także do zmniejszenia bólu pleców.

 

Inne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę

Cierpiąc na ból stawów, warto również przestrzegać kilku zasad, dzięki którym nie doprowadzimy do ich przeciążenia i pogłębienia dolegliwości. Przede wszystkim należy zrezygnować z noszenia ciężkich zakupów. Można sprezentować sobie specjalne torby na kółkach i w nich wygodnie przewozić produkty. Trzeba również odstawić w kąt wszystkie buty na wysokim obcasie, a przede wszystkim szpilki. Takie modele obuwia są bardzo niekorzystne dla całego układu kostnego, w szczególności dla stawów, ponieważ zmieniając środek ciężkości ciała wpływają na ich nadmierne obciążenie.

Czasami ból stawów, który pojawił się nagle, mija samoczynnie po paru dniach. Wtedy możemy założyć, że nie był objawem żadnej poważnej choroby, ale trzeba wziąć pod uwagę również to, że taki kilkudniowy dyskomfort w obrębie stawów może zwiastować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów lub innych dolegliwości. Najczęściej jednak ból jest wówczas spowodowany po prostu zbytnim przeciążeniem stawu i po odpoczynku zanika. Warto podkreślić, że ból stawów trwający dłużej niż kilka dni zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Szczególnie, jeśli towarzyszy mu obrzęk stawu lub gorączka (3).

 

  1. Jasik A., Marcinowska-Suchowierska E., Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, http://www.czytelniamedyczna.pl/3657,bole-stawow-u-osob-w-wieku-podeszlym.html, data dostępu: 29.08.2017
  1. http://adamed.com.pl/pl/produkty/suplementy/flexinovo-37, data dostępu: 29.08.2017
  1. Guła Z., Korkosz M., Ból stawów, http://reumatologia.mp.pl/objawy/64576,bol-stawow, data dostępu: 29.08.2017