Odpowiednie obuwie receptą na zdrowe stawy

Dlaczego noszenie odpowiedniego obuwia jest tak bardzo ważne? Jakiego modelu butów należy się wystrzegać, by nie doprowadzić do zwyrodnień ortopedycznych? Które obuwie do biegania jest bezpieczne? Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli uprawiamy jogging na twardej powierzchni?

 

Ortopedzi coraz częściej mówią o tym, jak duży wpływ na zdrowie naszych stawów i kości ma nie tylko odpowiednia dieta i przyjmowanie suplementów diety na stawy, ale również obuwie. Dobrze dopasowane buty potrafią utrzymywać ciało w prawidłowej pozycji, przez co cała sylwetka jest wyprostowana, a stawy i stopy nie są przeciążone. Natomiast złe obuwie to najprostszy sposób na zafundowanie sobie problemów zdrowotnych.

 

Szpilki a zdrowe stawy

Gdybyśmy mieli zapytać kogokolwiek, jaka jest zależność między noszeniem szpilek a zdrowymi stopami, to pewnie większość odpowiedziałaby, że takie buty są bardzo niezdrowe. Mimo to wciąż mnóstwo kobiet nosi tylko szpilki, nawet codziennie przez wiele godzin. I nie zawsze jest to związane z rodzajem wykonywanej pracy. W szpilkach kobiety czują się po prostu pewniej. Niestety, większość osób nie powinna w ogóle nosić takiego obuwia. Szczególnie jeśli zauważa u siebie jakieś niepokojące sygnały wysyłane przez narząd ruchu, typu ból kręgosłupa i kości, ból kolan, skrzypienie w kolanach, wrażenie ciężkich stóp, opuchlizna nóg pojawiająca się przede wszystkim wieczorem.

Szpilki są wyjątkowo niezdrowe, a nawet zupełnie niefizjologiczne dla naszego ciała. Zmieniają środek ciężkości, źle wpływają na stabilizację ciała, doprowadzają do powstawania różnych zwyrodnień w narządzie ruchu, są głównym powodem powstawania haluksów i przyczyniają się do kontuzji i urazów (1).

 

Bieganie a stawy kolanowe

Bieganie może bardzo obciążyć stawy kolanowe i wie o tym chyba każdy, kto choć trochę interesuje się joggingiem. Nie da się też ukryć, że nawet lekarze zalecają noszenie odpowiedniego obuwia, które przede wszystkim zabezpiecza stopy oraz cały szkielet przed kontuzjami. Dobre buty do biegania to przede wszystkim te, które są dostosowane do powierzchni, na której zamierzamy trenować. Jeżeli decydujemy się biegać po asfalcie, to warto wybrać buty sportowe z amortyzacją. Takie modele będą „wyłapywać” drgania, które mogłyby zniszczyć nasze stawy. Ponadto trenowanie w nich będzie o wiele przyjemniejsze, a sam bieg bardziej lekki, co na pewno przyczyni się do pobijania własnych rekordów czasowych. Dobre obuwie do joggingu to także sposób na uniknięcie bólu stóp i stawów, który bardzo często pojawia się nie tylko u osób początkujących, a także otarć, nagniotków i pęcherzy, które potrafią być wyjątkowo nieprzyjemne.

 

Buty amortyzujące do chodzenia – warto?

Buty do biegania z dobrą amortyzacją można stosować także do chodzenia, szczególnie na spacery, gdy zamierzamy pokonywać długie dystanse. Natomiast na co dzień warto sięgnąć po wygodne obuwie ortopedyczne, wykonane z dobrych materiałów, posiadające wyprofilowany kształt oraz układające nasz narząd ruchu w optymalnej pozycji. Dla osób z problemami ortopedycznymi ciekawym rozwiązaniem są również wkładki ortopedyczne tworzone komputerowo, czyli w pełni dostosowane do stopy danej osoby.

Dbając o własne stawy, musimy zwrócić uwagę na to, w jakim obuwiu chodzimy. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Wyjątkowo ważne dla ich zdrowia jest kupowanie dobrych butów, które nie tylko zabezpieczają stopę przed urazami, ale również pozwalają jej się odpowiednio rozwijać.

 

  1. https://www.termedia.pl/mz/Szpilki-gorsze-niz-kajdany-czyli-dlaczego-Polki-deformuja-stopy-stawy-i-kregoslup,24102.html, data dostępu: 29.08.2017